Koç Eğitim Topluluğu, temel prensibi başta Sarıyer olmak üzere tüm Türkiye çapında sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek ve bağışlarda bulunarak “gönüllülük” anlayışını yerleştirmek olan KU GÖNÜLLÜLERİ’NE bağlı yedi alt gruptan biridir. 2002 yılında kurulan Koç Eğitim Topluluğu (KET), Sarıyer ve çevresinde maddi olanaksızlıklar yaşayan ortaokul öğrencilerine cumartesi ve pazar günleri Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Türkçe ve İngilizce derslerinde yardımcı olarak öğrencilerin hem okul başarısını arttırmayı hem de oku-düşün-yap, müzik,dans,drama ve insan hakları dersleriyle yaratıcılıklarını geliştirmeyi ve hayata bakış açılarını değiştirmeyi amaçlar.

10 senedir gönüllülük anlayışı çerçeçesinde çalışan Koç Eğitim Topluluğu 300’ün üzerinde öğrenciyi yalnızca sınavlara hazırlamamış, derslerini üniversitede vererek, üniversiteye gitmeyi gerçekleşmesi imkânsız bir hayal olarak gören yüzlerce öğrencinin geleceğe umut ve azimle yaklaşmalarını sağlamış, onlara yeni bir hayatın kapısını açmıştır. Artan gönüllü sayısı sayesinde her sene daha fazla öğrenciye ulaşan ve daha fazla öğrencinin geleceğe daha umutla bakmalarını sağlayan KET projesini her sene bir adım daha ileriye götürmektedir.

Bütün çocuklara eşit eğitim imkânı sunmak için çalışan KET’in bu seneki temel hedefi öğrencilerimiz için sadece bir dersane öğretmeni olmanın ötesine geçerek bir abla/abi rol modeli olmaktır. Hedeflerimiz akademik ve sosyal başarılarını yükseltmek, çocukları hayatlarında önemli bir dönüm noktası olan sınavlara hazırlamanın yanında hayata bakış açılarını genişletmek, gönüllü sayısını mümkün olduğunca artırarak daha fazla çocuğa yardım eli uzatmak ve çocuklarımızın geleceğe daha umutlu bakmalarını sağlamaktır. KET projesinde bu sene yapılan temel değişiklikle de çocukların akademik dersler dışında birçok yönünü geliştirmek üzere yeni bir müfredat hazırlanmıştır. Yeni müfredatta 5’ten 8.sınıfa doğru ağırlığı azalmak üzere çocukların olaylara farklı yönden bakmalarını sağlayacak, tartışmalarla kendi fikirlerini üretme ve ifade etme becerilerini güçlendirecekleri, derslerin ötesinde insan hakları, ayrımcılık gibi bir çok konuya parmak basacak oyunlar oynayacakları, drama aktiviteleri yapacakları ders saatleri ayrılmıştır. Bu hedefler doğrultusunda 2013-2014 eğitim yılı için Haziran ayından itibaren çalışmalara başlayan Koç Eğitim Topluluğu, ekonomik yetersizliklerin eğitimde eşitsizliğin önüne geçmesini engellemek adına müfredat çalışmalarını noktalamış ve gönüllülerimizin çocuklarımıza mümkün olduğunca çok ulaşmalarını sağlamak adına gönüllüler için olan eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

Proje kapsamında çocuklarımızı okullarından servislerle alıp Koç Üniversitesine getiriyoruz. Sabah derslerine giren öğrenciler ikinci derslerinden onlarla hep beraber kahvaltı ediyoruz. Çocuklarımız için akademik alanda onlara yardımcı olacak kitaplar ve kırtasiye malzemeleri temin etmeye çalışırken bir yandan da yaratıcılıklarını geliştirmek adına yaptığımız müzik, drama,resim gibi derslerimizde de malzeme ihtiyacımızı temin etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızla beraber her senenin sonunda yaptığımız ve çocuklarımızın kat ettikleri ilerlemeyi görmemizi sağlayan yıl sonu etkinliğimiz içinse kostüm masraflarını karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz.
Sizlerin de desteğiyle daha fazla çocuğa ulaşmaya ve çocuklarımıza yeni bir dünyanın kapılarını açmaya hazırız.